9 obrovských výhod každodenného užívania moringy

Moringa si získava čoraz väčšiu popularitu ako nové „superjedlo“. Je totiž charakteristická možnými vysokými nutričnými hodnotami, silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami, schopnosťou chrániť rôzne tkanivá a mnohými ďalšími prínosmi pre zdravotný stav.

Moringa oleifera (olejodárna) je malým stromovitým druhom z Indie, Pakistanu a Nepálu, ktorý sa už po dlhé generácie používa v medicíne východných kultúr. Moringa môže byť vhodná na prevenciu ťažkostí ako cukrovka, srdcové ochorenia, anémia, artritída, ochorenia pečene a dýchacieho systému, ako aj kožné a tráviace problémy.

Moringa sa stala populárnym prírodným výživovým doplnkom vo forme prášku zo sušených listov, ale konzumovať je možné aj struky, korene, kôru, kvety, semená aj plody tejto rastliny.

Moringa sa tradične nazýva stromom života a tomu zodpovedá aj jej široké využitie.

Predstavujeme Vám 9 potenciálnych zdravotných výhod konzumácie listu moringy:

1. Je plná vitamínov a minerálov

Moringa môže byť mimoriadne bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a aminokyselín. Obsahuje veľké koncentrácie vitamínu A, C a E, ako aj vápnika, draslíka a bielkovín.

2. Môže sa zbavovať voľných radikálov?

Antioxidanty obsiahnuté v moringe môžu eliminovať voľné radikály – teda molekuly, ktoré spôsobujú oxidatívny stres, poškodzovanie buniek a zápaly.

Listy, kvety a semená moringy obsahujú antioxidanty známe ako flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová.

Výťažky z listov v porovnaní s kvetmi a semenami môžu disponovať vyššou antioxidačnou aktivitou, lepšou schopnosťou zachytávať radikály, ako aj vyšším potenciálom spomaľovania oxidácie lipidov, proteínov a DNA.

To znamená, že listy majú vo veľkej miere potenciál predchádzať poškodeniu a degradácii, ktoré spôsobujú voľné radikály prítomné v bunkách rôznych orgánov v tele. Moringa môže udržiavať tieto orgány v zdravom a výkonnom stave.

3. Môže bojovať proti zápalu?

Zápal môže viesť k chronickým ochoreniam, medzi ktoré patria napríklad cukrovka, dýchacie problémy, kardiovaskulárne ochorenia, artritída a obezita. Moringa môže zmierňovať zápal  tým, že potláča činnosť zápalových enzýmov a proteínov v tele, pričom koncentrát z listov moringy môže výrazne redukovať zápal v bunkách.

4. Môže zmierňovať niektoré príznaky cukrovky?

Prášok z listu moringy môže účinkovať pri znižovaní hladiny lipidov a glukózy v krvi, ako aj pri regulácii oxidatívneho stresu u pacientov s cukrovkou. To znamená, že môže efektívne znižovať hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a môže zvyšovať ochranu pred  poškodením buniek.

5. Môže chrániť kardiovaskulárny systém?

Prášok z listu moringy môže mať pozitívne účinky na srdce a obehový systém. Môže byť účinná predovšetkým pri vyrovnávaní nadmernej hladiny lipidov v krvi, prevencii upchávania ciev a znižovaní hladiny cholesterolu.

6. Môže podporovať zdravie centrálneho nervového systému?

Moringa obsahuje antioxidanty a stimulujúce látky, ktoré majú potenciál prispievať k zdraviu mozgu a efektivite kognitívnych funkcií.

Vysoký obsah vitamínov E a C môže bojovať s oxidáciou, ktorá vedie k degenerácii neurónov, čím moringa vo všeobecnosti môže zlepšiť funkciu mozgu. Okrem toho majú potenciál normalizovať hladiny serotonínu, dopa mínu a noradrenalínu v mozgu, čo zohráva kľúčovú úlohu v zlepšovaní pamäte, nálady a funkcii rôznych orgánov.

7. Môže chrániť pečeň?

Listy a kvety moringy sú príznačné vysokou koncentráciou polyfenolov, ktoré môžu chrániť pečeň pred oxidáciou, toxicitou a poškodením.

Moringa má potenciál redukovať celkové poškodenie, fibrózu a reverznú oxidáciu v pečeni. Olej z moringy tiež môže obnovovať hladinu pečeňových enzýmov na normálnu úroveň, znižovať oxidatívny stres a zvyšovať obsah bielkovín v pečeni.

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu krvi, tvorbu žlče, metabolizmus fruktózy, metabolizmus tukov a spracovanie živín, pričom tieto funkcie môže plniť iba za prítomnosti nevyhnutných pečeňových enzýmov. Je preto kritické, aby sa ich koncentrácia udržiavala na normálnej úrovni. Znížená hladina pečeňových enzýmov by napríklad mohla viesť k neschopnosti orgánu filtrovať krv.

8. Má antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti?

Moringa môže mať antibakteriálne a antifungálne účinky, ktoré môžu pôsobiť proti infekciám.

9. Môže zlepšovať hojenie rán?

Listy, koreň a semená moringy obsahujú látky, ktoré môžu stimulovať tvorbu krvných doštičiek. To môže urýchľovať zrážanie krvi a hojenie rán.

 

Ako konzumovať moringu:

Odporúčané dávkovanie: 1-2 kapsule 2 x denne, po jedle.

Tiež Vám odporúčame, aby ste vo veľkých množstvách radšej nekonzumovali výťažky zo semien moringy, keďže okrem protizápalových sa pri nich vo vzťahu s určitými bunkami vyskytli aj toxické účinky.

Moringa môže mať pri nadmernej konzumácii laxatívne účinky. Keď ju zavádzate do svojho stravovacieho plánu, ideálnou dávkou je jedna až dve kapsule dvakrát denne.