9 obrovských výhod každodenného užívania Moringy

27. októbra 2021

Moringa si získava čoraz väčšiu popularitu ako nové „superjedlo“. Je totiž charakteristická vysokými nutričnými hodnotami, silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami, schopnosťou chrániť rôzne tkanivá a mnohými ďalšími prínosmi pre zdravotný stav.

Moringa oleifera (olejodárna) je malým stromovitým druhom z Indie, Pakistanu a Nepálu, ktorý sa už po dlhé generácie používa v medicíne východných kultúr. Moringa je vhodná na prevenciu ťažkostí ako cukrovka, srdcové ochorenia, anémia, artritída, ochorenia pečene a dýchacieho systému, ako aj kožné a tráviace problémy.

Moringa sa stala populárnym prírodným výživovým doplnkom vo forme prášku zo sušených listov, ale konzumovať je možné aj struky, korene, kôru, kvety, semená aj plody tejto rastliny.

Moringa sa tradične nazýva stromom života, alebo najlepší priateľ matky a tomu zodpovedá aj jej široké využitie.

Predstavujeme Vám 9 potenciálnych zdravotných výhod konzumácie listu moringy:

1. JE PLNÁ VITAMÍNOV A MINERÁLOV?

Moringa je mimoriadne bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a aminokyselín. Obsahuje veľké koncentrácie vitamínu A, C a E, ako aj vápnika, draslíka a bielkovín.

2. ZBAVUJE VOĽNÝCH RADIKÁLOV?

Antioxidanty obsiahnuté v moringe eliminujú voľné radikály – teda molekuly, ktoré spôsobujú oxidatívny stres, poškodzovanie buniek a zápaly.

Listy, kvety a semená moringy obsahujú antioxidanty známe ako flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová.

Výťažky z listov v porovnaní s kvetmi a semenam disponujú vyššou antioxidačnou aktivitou, lepšou schopnosťou zachytávať radikály, ako aj vyšším potenciálom spomaľovania oxidácie lipidov, proteínov a DNA.

To znamená, že listy môžu vo veľkej miere predchádzať poškodeniu a degradácii, ktoré spôsobujú voľné radikály prítomné v bunkách rôznych orgánov v tele. Moringa môže udržiavať tieto orgány v zdravom a výkonnom stave.

3. BOJUJE PROTI ZÁPALU?

Zápal môže viesť k chronickým ochoreniam, medzi ktoré patria napríklad cukrovka, dýchacie problémy, kardiovaskulárne ochorenia, artritída a obezita. Moringa môže zmierňovať zápal  tým, že potláča činnosť zápalových enzýmov a proteínov v tele, pričom moringa môže výrazne redukovať zápal v bunkách.

4. ZMIERŇUJE NIEKTORÉ PRÍZNAKY CUKROVKY?

Prášok z listu moringy môže veľmi účinkovať pri znižovaní hladiny lipidov a glukózy v krvi, ako aj pri regulácii oxidatívneho stresu u pacientov s cukrovkou. To znamená, že môže efektívne znižovať hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a môže zvyšovať ochranu pred  poškodením buniek.

5. CHRÁNI KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM?

Prášok z listu moringy môže mať veľmi pozitívne účinky na srdce a obehový systém. Môže byť účinná predovšetkým pri vyrovnávaní nadmernej hladiny lipidov v krvi, prevencii upchávania ciev a znižovaní hladiny cholesterolu.

6. PODPORUJE ZDRAVIE CENTRÁLNEHO NERVOVÉHO SYSTÉMU?

Moringa obsahuje antioxidanty a stimulujúce látky, ktoré prispievajú k zdraviu mozgu a efektivite kognitívnych funkcií.

Vysoký obsah vitamínov E a C bojovuje s oxidáciou, ktorá vedie k degenerácii neurónov, čím moringa vo všeobecnosti môže zlepšiť funkciu mozgu. Okrem toho majú potenciál normalizovať hladiny serotonínu, dopa mínu a noradrenalínu v mozgu, čo zohráva kľúčovú úlohu v zlepšovaní pamäte, nálady a funkcii rôznych orgánov.

7. CHRÁNI PEČEŇ?

Listy a kvety moringy sú príznačné vysokou koncentráciou polyfenolov, ktoré môžu chrániť pečeň pred oxidáciou, toxicitou a poškodením.

Moringa má veľky potenciál redukovať celkové poškodenie, fibrózu a reverznú oxidáciu v pečeni. Olej z moringy tiež môže obnovovať hladinu pečeňových enzýmov na normálnu úroveň, znižovať oxidatívny stres a zvyšovať obsah bielkovín v pečeni.

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu krvi, tvorbu žlče, metabolizmus fruktózy, metabolizmus tukov a spracovanie živín, pričom tieto funkcie môže plniť iba za prítomnosti nevyhnutných pečeňových enzýmov. Je preto kritické, aby sa ich koncentrácia udržiavala na normálnej úrovni. Znížená hladina pečeňových enzýmov by napríklad mohla viesť k neschopnosti orgánu filtrovať krv.

8. MÁ ANTIMIKROBIÁLNE A ANTIBAKTERIÁLNE VLASTNOSTI?

Moringa je vo svete známa pre svoje antibakteriálne a antifungálne účinky, ktoré môžu pôsobiť proti infekciám.

9. ZLEPŠUJE HOJENIE RÁN?

Listy, koreň a semená moringy obsahujú látky, ktoré môžu stimulovať tvorbu krvných doštičiek. To urýchľuje zrážanie krvi a hojenie rán.

AKO KONZUMOVAŤ MORINGU:

Odporúčané dávkovanie: 1-2 kapsule 2 x denne, po jedle.

Tiež Vám odporúčame, aby ste vo veľkých množstvách radšej nekonzumovali výťažky zo semien moringy, keďže okrem protizápalových sa pri nich vo vzťahu s určitými bunkami vyskytli aj toxické účinky.

Moringa môže mať pri nadmernej konzumácii laxatívne účinky. Keď ju zavádzate do svojho stravovacieho plánu, ideálnou dávkou je jedna až dve kapsule dvakrát denne.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Share on linkedin

Purea Moringa

Hodnotenia zákazníkov

„JA MORINGU POUŽÍVAM 1 ROK A MOJA DCÉRKA TIEŽ ZA TEN ROK NEBOLA CHORÁ ODPORÚČAM“

— Nikola H.

„POZDRAVUJEM A UZIVAM MORINGU AJ V TROGIRE!“

— Anonymný užívateľ

„NAOZAJ POMAHA NA IMUNITU ASPON MNE.AKO TO UZIVAM NEBOLA SOM CHORA CCA 3 ROKY..“

— Anna B.

„OD MALA MI CHÝBALO ŽELEZO, POCIŤOVALA SOM ČASTO ÚNAVU, UŽ PO PRVÝCH DŇOCH UŽÍVANIA MORINGY BOLO VIDNO VEĽKÉ ZMENY K LEPŠIEMU, MORINGA MI DODALA POTREBNÚ ENERGIU, ZRAZU VLÁDZEM EŠTE AJ VEČER. DOKONCA SA MI ZLEPŠIL ZRAK… URČITE DOPORUČUJEM KAŽDÉMU, JE TO AŽ ZÁZRAK…“

— Zuzana L.

Napíšte nám

Zvoľte menu
EUR Euro
CZK Czech koruna