Moringa, tiež nazývaná ako „strom života“, je svetoznámou rastlinou mimoriadne bohatou na živiny, ktorá pochádza z regiónov Afriky a Ázie. V súčasnosti sa využíva na rôzne účely a záujem o možnosti jej aplikácie v rôznych smeroch neustále narastá. Moringa je charakteristická vysokým obsahom prírodných mikroelementov a vitamínov, ktoré môžu byť nápomocné najmä pri znižovaní telesnej hmotnosti, zlepšovaní činnosti kardiovaskulárneho systému, kozmetických procedúrach, zvyšovaní plodnosti. V nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme ďalšie zaujímavé fakty o tejto všestrannej rastline.
ČO JE MORINGA A NA ČO SA POUŽÍVA?
Moringa oleifera (olejodárna) je jediným kvitnúcim druhom rastliny z rozvetvenej čeľade Moringaceae. Jej názov pochádza z keralského jazyka, ktorý je používaný v južnej časti Indie, a v preklade označuje „stehno“. Populárnejšie sa však často nazýva ako „strom života“, „superstrom“ či „superjedlo nového storočia“. Je možné využiť ju na kulinárske, lekárske a kozmetické účely, pričom zužitkovať sa dajú všetky časti rastliny – listy, plody, kvety, kôra, a dokonca aj korene.
AKO CHUTÍ?
Chuť moringy najviac pripomína zelený čaj matcha alebo špenát.
VYUŽITIE MORINGY
Moringa má samozrejme svoje výhody aj nevýhody, preto je potrebné venovať pozornosť povahe jednotlivých jej častí a informovať sa o tom, na čo môžu byť použité.
– Listy. Malé svetlozelené listy môžete konzumovať v čerstvom stave. Sú bohaté na vitamíny A, B a C, vápnik, draslík, bielkoviny, dôležité minerály a stopové prvky.
– Sušené listy rozdrvené na prášok môžu byť ideálnym zdrojom veľkého množstva antioxidantov, ako aj vitamínov B, E a K. Pre ľahšiu konzumáciu tohto prášku boli výskumníkmi vyvinuté špeciálne kapsuly, ktoré sú ním plnené a môžu byť užívané ústnou cestou.
– Struky. Struky v porovnaní s listami obsahujú podstatne menej vitamínov a minerálov. Vyznačujú sa však mimoriadne vysokou koncentráciou vitamínu C. V strukoch moringy sú uložené malé olejnaté oriešky, ktoré sú obzvlášť populárne v thajskej kuchyni. Pridávajú sa do rôznych polievok a s obľubou sa z nich vyrába maslo, ktoré je možné skladovať po mimoriadne dlhú dobu bez akéhokoľvek rizika znehodnotenia. Mladé zelené struky sa okrem toho často spracúvajú pečením alebo varením a predstavujú výbornú oblohou k hlavným jedlám.
– Semená. Jednou z najvýznamnejších výhod drobných semien môžu byť látky s antiseptickými účinkami, čo znamená, že majú potenciál predchádzať vytváraniu mikrobiálnych a hnilobných kultúr.
– Kvety. Kvitnúce časti moringy sa často používajú v šalátoch. Je tiež možné vypražiť ich na oleji a v takom prípade sa konzumujú ako kulinárska pochúťka. Rovnako populárnymi sú pri miešaní čajových zmesí.
– Koreň. Práve podzemná časť rastliny sa môže pochváliť najvyšším obsahom mikroelementov, ktoré však môžu mať pri nadmerných dávkach isté nežiadúce účinky. Látky prítomné v koreni moringy môžu disponovať rozmanitým spektrom vlastností využiteľných v medicíne a pri výrobe parfémov, ako aj na účely hnojenia, čistenia vody a pri výžive zvierat. Antibiotické vlastnosti týchto látok sa s pozitívnymi výsledkami môžu používať pri starostlivosti o ochorenia, akými sú astma, poruchy obehového a endokrinného systému, gastritída, reumatizmus, poruchy trávenia, nervové poruchy, zápaly, ochorenia reprodukčného systému a kožné problémy.
Moringa môže obsahovať výrazne vyšší podiel minerálov a vitamínov ako väčšina každodenne konzumovanej zeleniny:
– obsahuje viac vápnika ako mlieko
– obsah železa je vyšší ako pri špenáte
– obsahuje viac vitamínu C ako pomaranč
– obsahuje niekoľkonásobne viac vitamínu A ako mrkva
– obsahuje viac draslíka ako banán
10 VLASTNOSTÍ, VĎAKA KTORÝM JE MORINGA VHODNOU SÚČASŤOU KAŽDODENNEJ STRAVY:
1. MÔŽE POMÁHAŤ MORINGA PRI CHUDNUTÍ?
Ľudia, ktorí hľadajú prirodzené alternatívy starostlivosti o svoje telo, si v čoraz väčšej miere uvedomujú benefity tohto „úžasného stromu“. Biochemické látky v moringe môžu mať potenciál pomáhať vyrovnávať hladinu cukru v krvi a môžu udržiavať hladinu cholesterolu.
2. ZDRAVÉ TELO A PERFEKTNÝ OBVOD PÁSU?
Moringa obsahuje viacero aktívnych látok, ktoré okrem štíhlej línie môžu pomáhať udržiavať v rovnováhe celé telo.
3. MÔŽE MAŤ MORINGA PRIAZNIVÉ ÚČINKY NA PLODNOSŤ?
Chemické prvky, ktoré obsahuje v koreni, totiž môžu zabrániť tehotenstvu. Tehotné ženy by sa preto nevyhnutne mali vyhýbať tejto časti rastliny. Obal a pletivá semena, ktoré ostávajú po extrakcii olejovitých látok, môžu obsahovať látky s opačným účinkom. Ich pravidelná konzumácia môže výrazne podporiť plodnosť.
4. MORINGA A DETOX
Moringa je mimoriadne bohatá na množstvo antioxidantov, medzi ktoré patria napríklad kempferol, zeatín, rutín, beta-sitosterol, kvercetín a kyselina chlorogénová. Jedná sa o látky s možnými detoxikačnými účinkami, ktoré môžu pomôcť absorbovať z tela toxické voľné radikály.
5. MOŽNÉ ZLEPŠENIE FUNKCIE TRÁVIACEHO SYSTÉMU
Horčičné oleje, ktoré sú obsiahnuté v moringe, môžu zlepšovať stav pri poruchách tráviaceho systému, gastritíde, zápche a ulceróznej kolitíde.
6. POMÁHA ZLEPŠENIU PAMÄTE?
Ak máte záujem o zlepšenie svojej pamäte a zvýšenie výkonu mozgu, moringa môže byť jedným z najlepších dostupných riešení. Vysoká koncentrácia vitamínov E a C tejto rastliny navyše môže pomôcť vyrovnať sa s oxidatívnym stresom ľuďom, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou.
7. MORINGA MÔŽE NAPOMÔCŤ PRI STAROSTLIVOSTI O POKOŽKU
Látky prítomné v tomto magickom strome môžu byť kľúčovou zložkou výrobkov zameraných na starostlivosť o pleť. Môžu chrániť pred bakteriálnymi a plesňovými infekciami, môžu napomôcť ako revitalizátory a môžu takisto spomaliť proces starnutia. Vysoký obsah vitamínu B má potenciál spôsobiť hydratačné vlastnosti. Antioxidanty moringy môžu byť nápomocné pre Vašu pokožku, aby vyzerala udržiavaná a môže ostať chránená pred poškodením buniek.
8. MORINGA A IMUNITA?
Biochemické zlúčeniny obsiahnuté v moringe majú predpoklad na možné posilnenie imunitného systému. Jedná sa hlavne o vysokú koncentráciu vitamínu A (18,9%) a železa (32,2%).
9. ZBOHOM ÚNAVE A VYČERPANIU?
Vitamín A, ktorý je obsiahnutý v prášku zo sušených listov moringy, sa v ľudskom tele môže podieľať na procese metabolizmu železa – nevyhnutnom kroku pri odbúravaní únavy a pocitu vyčerpania.
10. VYSOKÝ OBSAH BIELKOVÍN
Moringa môže byť bohatým zdrojom bielkovín, ktoré sú potrebné pri raste a udržaní svalovej hmoty. Prášok môžete konzumovať v podobe smoothie, alebo ako posýpku na šaláty. Nedá sa pochybovať o tom, že moringa oleifera môže byť pre ľudstvo obrovským prínosom. Jej výživová hodnota má potenciál pomáhať pri prevencii, tak ako aj pri samotnom zlepšovaní stavu počas ochorenia. Tento strom rastie veľmi rýchlo a ľudom môže prinášať množstvo výživných látok, prírodných nenasýtených mastných kyselín, antioxidantov a minerálov, ktoré všestranne môžu posilňovať obranné mechanizmy organizmu.