Môže byť Moringa skutočne potravinou budúcnosti?

27. októbra 2021

Moringa oleifera, ktorá je v našich zemepisných šírkach známa ako moringa olejodárna, sa v súčasnosti čoraz častejšie označuje za superpotravinu. Jedná sa totiž o stromovitú rastlinu, ktorá môže byť bohatá na živiny, antioxidanty a mnohé ďalšie zdraviu prospešné látky. Tento takzvaný strom života pochádza z Indie a napriek jeho neuveriteľným výhodám je potrebné brať do úvahy, že jeho vysoký obsah účinných chemických látok môže vyvolávať aj nežiaduce účinky. Pred konzumáciou moringy Vám odporúčame informovať sa o všetkých jej vlastnostiach.

ČO JE MORINGA?

Moringa olejodárna je stromom malého vzrastu, ktorého pôvod sa nachádza v Indii, ale v súčasnosti rastie v mnohých častiach sveta. Každá časť tohto stromu sa považuje za jedlú a rastlina je charakteristická dlhými strukmi, od ktorých je odvodený jej názov. Slovo „murungai“ v tamilskom jazyku označuje „pokrútený struk“.

Moringa má naprieč svetom niekoľko rôznych názvov. V dôsledku chuťovej podobnosti surového koreňa moringy a chrenu sa niekedy označuje ako „chrenový strom“. V ajurvédskej medicíne je známa ako „šigru“, kým v španielčine sa označuje ako „jacinto“.

Mimoriadne užitočnou je schopnosť moringy rásť v rôznych klimatických podmienkach – a to predovšetkým v subtropických oblastiach. Moringa oleifera rastie prakticky vo všetkých krajinách, ktorých obyvateľstvo trpí nedostatkom jedla a podvýživou. Práve preto sa označuje za potravinu budúcnosti a môže sa stať veľkou súčasťou komplexného plánu na zmiernenie nedostatku stravy po celej planéte.

Predpokladá sa, že moringa bola po prvýkrát objavená v severnej Indii a mohla sa používať v miestnej medicíne už pred približne 5 000 rokmi. Existujú dôkazy aj o tom, že ju využívali starí Gréci, Rimania a Egypťania. Okrem iných si vyslúžil označenia ako „Strom zázrakov“, „Božský strom“ a „Zázračný strom“.

Je tiež dôležité poznamenať, že v prírode sa vyskytuje celkovo 13 rôznych druhov moringy. V tomto článku budeme diskutovať o druhu moringa oleifera (olejodárna) a používať iba rodový názov moringa.

POTENCIÁLNE VÝHODY MORINGY

Hodnotné vlastnosti, ktoré môžu byť vhodné na boj proti svetovému hladu, viedli ľudí k presvedčeniu, že táto rastlina je prospešnou pre všetkých. Táto rastlina je napriek tomu dostupná vo viacerých konzumovateľných formách, vrátane kapsúl, čajov a iných prípravkov. Listy sú považované za časť moringy s najvyšším obsahom živím a preto môžu byť spracovávané do výživových doplnkov. Veľká časť svetovej populácie sa v súčasnosti považuje za „presýtenú, ale podvyživenú“ a moringa preto môže byť obrovským prínosom aj pre ľudí v rozvinutom svete. Zároveň je však dôležité, aby ste sa oboznámili s nasledujúcimi informáciami, najmä pokiaľ budete zvažovať konzumáciu koreňa a stonky tejto rastliny.

Medzi niektoré z najvýznamnejších vlastností moringy môžu patriť:

1. BOHATÝ OBSAH ŽIVÍN

Ako sme uviedli vyššie, moringa môžu bohatým zdrojom antioxidantov a vitamínov, ktoré zahŕňajú:
Najvýznamnejšie vitamíny: A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B7,B9, B12.
Najvýznamnejšie minerály: Vápnik, horčík, fluór, molybdén, železo, mangán, sodík, draslík, selén, fosfor, zinok, síra, chróm.

Možno ste sa stretli s tvrdeniami, že moringa môže obsahovať viac bielkovín ako jogurt, viac draslíka ako banány, viac vápnika ako mlieko a viac vitamínu C ako pomaranče. Z technického hľadiska to síce môže byť pravda, ale je dôležité poznamenať, že sa jedná o porovnanie obsahu prvku na gram hmotnosti, nie jednotku objemu. Keďže listy moringy sú relatívne ľahké, 100 gramov listov tejto rastliny by malo podstatne väčší objem ako 100 gramov pomarančov.

Moringa navyše môže byť dobrým prírodným zdrojom vyššie uvedených živín, ale jedna šálka čerstvých listov moringy môže zabezpečiť iba 10-20% odporúčanej dennej dávky. Ak by sme teda chceli moringu využívať ako „superjedlo“ v našich podmienkach, museli by sme ju konzumovať v mimoriadne vysokých množstvách.

2. MOŽNOSŤ REDUKCIE ZÁPALU?

Ak Vaša strava v súčasnosti nie je aspoň relatívne vyvážená, moringa môže byť pre Vás pravdepodobne mimoriadne hodnotným zdrojom živín. Samozrejme disponuje aj ďalšími vlastnosťami, ktoré môžu byť výhodné pre ľudí po celom svete. Vysoké hladiny antioxidantov obsiahnutých v listoch moringy totiž môžu redukovať a predchádzať určitým typom zápalov.

Zistilo sa, že moringa môže obsahovať flavonoidy ako kvercetín, ale aj betakarotén, vitamín C a kyselinu chlorogénovú. Kvercetín sa niekedy môže používať ako prírodné antihistaminikum – protizápalová látka – keďže dokáže stabilizovať produkciu histamínu v tele. Kyselina chlorogénová sa vo vyšších množstvách nachádza napríklad v káve a v niektorých laboratórnych testoch sa potvrdilo, že môže pôsobiť na stabilizáciu hladiny cukru v krvi.

Keďže nerovnovážna hladina cukru v krvi je spojená so vznikom cukrovky, zápalov a iných problémov, stabilizácia krvného cukru môže byť dôležitým krokom v procese redukcie zápalových ochorení.

Opäť však platí, že pre dosahovanie dlhodobých výsledkov je potrebné pravidelne konzumovať relatívne väčšie množstvá moringy. Napriek tomu môže byť užitočná ako súčasť bežnej stravy a celkového zdravého životného štýlu.

3. MOŽNÉ POZITÍVNE ÚČINKY NA HLADINU CHOLESTEROLU

Rastlina totiž môže obsahovať biochemické zlúčeniny, ktoré môžu byť významné predovšetkým v súčasnosti, keď sa na scéne objavil výskum podkopávajúci efektivitu a bezpečnosť statínových liekov. Chris Kresser uviedol:

– Statínové lieky neznižujú riziko úmrtia pri 95% populácie a to ani pri zdravých mužoch bez predošlých srdcových problémov, žien žiadnej vekovej skupiny či starších ľudí.
– Statínové lieky znižujú úmrtnosť u mladých mužov a mužov stredného veku so skúsenosťami s takýmto problémom, ale ich prínos je malý a nie bez významných nepriaznivých účinkov, rizík a nákladov.
– Keď sa jedná o prevenciu ochorení srdca, aspirín dosahuje rovnaký účinok ako statínové lieky a je 20-krát cenovo efektívnejší.

Mnohé potraviny, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal v tele, sa často vyznačujú pozitívnym vplyvom na hladinu cholesterolu v krvi. Strava s vysokým obsahom antioxidantov a zeleniny a nízkym obsahom cukru je samozrejme prospešná v každej situácií, ale v rámci výskumu na ľuďoch aj na zvieratách sa ukázalo, že obsah látok v moringe môže byť v tomto smere mimoriadne efektívnym.

4. VÝHODY PRE DOJČIACE MATKY?

Viaceré zdroje uvádzajú, že moringa obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na objem mlieka počas dojčenia. Je potrebné poznamenať, že na túto tému nebolo prevedených dostatočne veľa štúdií.

5. ZLEPŠENIE ENERGETICKÉHO VÝKONU

Mimoriadne veľký počet ľudí si myslí, že moringa obsahuje látky, ktoré zvyšujú energetické hladiny ľudského organizmu. Mnohí ľudia na online diskusných fórach tvrdia, že po konzumácii moringy zaznamenali značné zvýšenie svojej energetickej hladiny. Tejto téme sa však napriek tomu venuje iba málo vedeckých štúdií, ale živiny prítomné v moringe by mohli mať vplyv aj na túto oblasť zdravia.

NA ČO SI DÁVAŤ POZOR

Rovnako ako mnohé liečivé rastliny¸ aj moringa sa vyznačuje tým, že kým chemické zlúčeniny v niektorých jej častiach sú prospešné, iné môžu vyvolávať nežiadúce účinky. To platí napríklad aj pre bazu, ktorej bobule vynikajú pri posilňovaní imunitného systému, zatiaľ čo jej listy a stonky obsahujú kyanogénne glykozidy, ktoré sú pre ľudí toxické. Listy moringy olejodárnej sú vo všeobecnosti považované za bezpečné a jedlé, ale isté obavy sa objavujú vo vzťahu k stonkám a koreňom, ktoré môžu viesť k škodlivým efektom, najmä u žien.

AKO KONZUMOVAŤ MORINGU

Zdá sa, že účinky možných živín obsiahnutých v moringe sú najsilnejšie, keď sa jej časti konzumujú v čerstvom stave. Tento strom rastie vo väčšine typov podnebí a preto je mimoriadne jednoduché pestovať ho ako prírodný výživový doplnok. Dr. Mercola však uvádza, že listy moringy sú veľmi malé a časovo náročné na zber.

ZHRNUTIE

Keďže v súčasnosti žijeme rýchlo, nešportujeme a nesprávne sa stravujeme, ohrozujú nás rôzne choroby. Práve preto by táto potravina mohla byť pre nás naozaj dôležitou – potenciálne nám môže pomôcť pri riešení rôznych problémov a môže byť užitočnou pri predchádzaní rôznych ochorení.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Share on linkedin

Purea Moringa

PUREA Facebook

Nenechajte si ujsť najnovšie príspevky a informácie o našich produktoch

There are no objects in this facebook feed.

Hodnotenia zákazníkov

„JA MORINGU POUŽÍVAM 1 ROK A MOJA DCÉRKA TIEŽ ZA TEN ROK NEBOLA CHORÁ ODPORÚČAM“

— Nikola H.

„POZDRAVUJEM A UZIVAM MORINGU AJ V TROGIRE!“

— Anonymný užívateľ

„NAOZAJ POMAHA NA IMUNITU ASPON MNE.AKO TO UZIVAM NEBOLA SOM CHORA CCA 3 ROKY..“

— Anna B.

„OD MALA MI CHÝBALO ŽELEZO, POCIŤOVALA SOM ČASTO ÚNAVU, UŽ PO PRVÝCH DŇOCH UŽÍVANIA MORINGY BOLO VIDNO VEĽKÉ ZMENY K LEPŠIEMU, MORINGA MI DODALA POTREBNÚ ENERGIU, ZRAZU VLÁDZEM EŠTE AJ VEČER. DOKONCA SA MI ZLEPŠIL ZRAK… URČITE DOPORUČUJEM KAŽDÉMU, JE TO AŽ ZÁZRAK…“

— Zuzana L.

Napíšte nám

Podporte nás

Podporiť nás môžete poukázaním ľubovoľnej sumy na číslo účtu SK69 3100 0000 0045 1003 0718 alebo bitcoin wallet 38Y6tPMGM1f1Lu2Y172YQxc68cY5qAEtb3

Zvoľte menu
EUR Euro