Účinky Moringy olejodárnej

27. októbra 2021

Nenápadné miniatúrne listy stromu moringa oleifera obsahujú skrytý poklad v podobe širokej škály vitamínov a minerálov, ktoré majú potenciál pomáhať udržiavať a podporovať Vaše zdravie. V súčasnosti sa realizuje čoraz väčší počet vedeckých štúdií zameraných na túto rastlinu, pričom do tohto trendu sa zapojili niektoré z najprestížnejších výskumných inštitúcií na svete. Patria medzi ne napríklad americké organizácie ako The Johns Hopkins School of Medicine, National Institute of Health či Center for Disease Control. Moringa však zároveň upútala pozornosť aj Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a organizácie UNESCO.

Moringa je skutočne pozoruhodnou rastlinou. Jej potenciálne schopnosti sú takmer nekonečné, rovnako ako prínosy kapsúl vyrábaných z jej listov. Všetky výhody rastliny môžete zužitkovať jednoducho tým, že z kapsúl moringy spravíte súčasť Vášho každodenného života. Je síce pravdou, že sú to práve drobné listy stromu, ktoré obsahujú obrovské množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov, aminokyselín a dokonca aj bielkovín, no treba poznamenať, že prakticky každá časť moringy má nevyčísliteľnú hodnotu.

MORINGA VO FORME KAPSÚL

Kapsule moringy olejodárnej predstavujú jednoduchý a ľahko stráviteľný zdroj výživy. Moringa rastie v tropických častiach sveta a takéto kapsule sú ideálnym riešením pre zvyšok populácie, ktorá nemá priamy prístup k čerstvým listom tejto rastliny. Kapsule moringy obsahujú prášok z listov rastliny, ktoré boli sušené pri nízkych teplotách, vďaka čomu sú v tomto prípravku zachované všetky kľúčové živiny – minerály, antioxidanty a aminokyseliny.

Jedna kapsula obvykle obsahuje 300 až 500 miligramov prášku zo sušených listov moringy a to v závislosti od veľkosti samotnej kapsuly. Listy moringy olejodárnej sú síce konzumované vo viacerých rôznych formách, avšak kapsule sa tešia popularite už po mnoho rokov – dokonca aj v regiónoch, kde sa táto zázračná rastlina pestuje v prirodzenom prostredí. Kapsuly sú totiž pohodlným a praktickým spôsobom prijímania živín obsiahnutých v moringe na území krajín ako Spojené štáty, Veľká Británia a Austrália, kde tento strom prirodzene nerastie.

Kapsule moringy olejodárnej sa líšia od väčšiny výživových doplnkov jednoducho tým, že predstavujú skutočne organický doplnok výživy, ktorý je umelo spracovávaný iba v minimálnej miere.

Moringa sa právom označuje za superpotravinu, keďže obsahuje:

– 30% proteínov
– všetkých 8 esenciálnych aminokyselín (ako jediná rastlina na svete)
– 47 antioxidantov
– 36 protizápalových látok
– 25 multivitamínov
– všetky patričné enzýmy, ktoré ľudský organizmus potrebuje na absorpciu týchto hodnotných živín

Keď porovnáme moringu s ďalšími populárne konzumovanými potravinami, kapsule plnené práškom zo sušených listov na jednotku hmotnosti obsahujú:

– 7-krát viac vitamínu C ako pomaranče
– 4-krát viac vápnika a 2-krát viac bielkovín ako mlieko
– 4-krát viac vitamínu A ako mrkva
– 3-krát viac draslíka ako banány
– 3-krát viac železa ako mandle

Moringa je natoľko bezpečným výživovým doplnkom, že ju môžu konzumovať deti, tehotné a dojčiace ženy, športovci a tiež ľudia vyšších vekových kategórií.

Začlenenie kapsúl moringy do každodenného stravovacieho plánu môže mať mimoriadne pozitívne účinky na celkovú energetickú hladinu organizmu, ako aj fyzickú vytrvalosť a všeobecnú vitalitu. Ľudia, ktorí užívajú kapsuly moringy na pravidelnej báze môžu zaznamenávať celý rad pozitívnych zmien. Medzi hlavné prínosy tohto výživového doplnku môžu patriť:

– zvýšená hladina energie
– zvýšená bdelosť a pozornosť
– umocnená vytrvalosť
– lepšia sústredenosť a zvýšená mentálna pohoda
– mnoho ďalších pozitívnych zmien

Kapsuly moringy sú dostupné v dvoch prevedeniach – buď vo forme želatínových alebo výhradne vegetariánskych kapsúl. Rovnako ako u viacerých výživových doplnkov, ľudia obvykle preferujú vegetariánsku verziu kapsúl, pri ktorých výrobe sa nevyužívajú žiadne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Niekoľko ľudí tiež poznamenalo, že vegetariánske kapsuly považujú za ľahšie stráviteľné ako tie želatínové. Vegetariánske kapsuly sú vyrobené z látky známej ako hydroxypropylmetylcelulóza, ktorá sa bežne vyskytuje v rastlinách a spĺňa všetky požiadavky súčasných potravinárskych noriem a štandardov.

VYUŽITIE ĎALŠÍCH ČASTÍ MORINGY

Ako sme už spomenuli, produkty vyrábané z moringy nie sú sústredené výhradne na listy tejto rastliny. Široké uplatnenie totiž okrem nich nachádzajú aj kvety, struky a dokonca aj určité časti koreňov stromu.

Korene moringy olejodárnej sú charakteristické svojou chuťou, ktorá pripomína tradičný chren. Obsahujú vysoké koncentrácie fytochemických zlúčenín, ktoré môžu disponovať buď antioxidačnými účinkami, alebo vlastnosťami podobnými hormónom. Korene moringy môžu mať z tohto dôvodu viaceré terapeutické účinky, ktoré môžu pacientom poskytovať úľavu v rámci mnohých patologických situácií. Pri konzumácii koreňov tohto stromu však odporúčame postupovať s maximálnou opatrnosťou, keďže obsahujú vysoké koncentrácie niektorých chemických prvkov, ktoré môžu v ľudskom organizme spôsobovať toxické reakcie.

V mnohých krajinách tropického pásma sa s veľkou obľubou využívajú aj mladé struky moringy, ktoré sú takisto plné hodnotných živín. Konzumujú sa surové, alebo sa pripravujú podobne ako hrášok či zelené fazuľky. Zrelšie struky sú obvykle vyprážané a pripomínajú arašidy. Listy sa môžu konzumovať surové ako ingrediencia do šalátov a často sa tiež používajú pri varení v podobe omáčok alebo príloh. Kvety moringy si pred samotnou konzumáciou nevyhnutne vyžadujú tepelnú úpravu a v konečnom dôsledku sa ich chuť a konzistencia podobá hubám. Ostáva však pravdou, že pre zužitkovanie prínosov moringy ju nemusíte nevyhnutne zakomponovať do komplexných receptov – kapsuly plnené práškom zo sušených listov disponujú všetkými výhodami zázračnej rastliny.

Ďalšou výhodou moringy je skutočnosť, že z jej semien je možné lisovať lahodný esenciálny olej, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu kyseliny behenovej. Tá sa používa napríklad v kozmetickej dermatológii ako vstrebateľná výplň namiesto kolagénu na likvidáciu vrások, korekciu objemu pier, rýh na hrdle a mimických vrások. Esenciálny olej zo semien moringy má potenciál prekonať dokonca aj ospevovaný olivový olej a je tiež známy bohatým obsahom fytonutrientov. Olej z moringy je priehľadný, s nádychom svetložltej farby. Je mierne sladký a disponuje výnimočnou stabilitou voči oxidácii, čo znamená, že sa nekazí a je možné skladovať ho po mimoriadne dlhú dobu. Semená moringy obsahujú 38-40% jedlého oleja.

Semená zázračného stromu sa okrem toho môžu uplatniť aj v úlohe zeleného čistiaceho a detoxikačného prípravku. Semená moringy môžu pôsobiť ako koagulačné činidlo. Obsahujú totiž bielkovinu, ktorá má potecniál viazať na seba nečistoty z vody, čo spôsobuje, že toxické látky sa zhromažďujú do zhlukov, ktoré je následne možné jednoducho odfiltrovať využitím bežných metód.

Listy a semená sú v rámci tradičnej medicíny vyhľadávanými časťami moringy v dôsledku ich možných antioxidačných a antiseptických vlastností. Moringa okrem toho v poslednej dobe dosiahla popularitu aj v kozmetickom priemysle, čomu vďačí svojej potenciálnej schopnosti odďaľovať starnutie a revitalizovať bunky pokožky. Možné účinky moringy v súčasnosti podliehajú aktívnemu výskumu, avšak momentálne prínosy tejto rastliny môžeme zhrnúť nasledovne:

– Ľudia, ktorí konzumujú moringu vo forme kapsúl, oleja, prášku, čaju a ďalších prípravkov, majú potenciál vykazovať dramatické zvýšenie energetickej hladiny a bdelosti.
– Moringa olejodárna predstavuje bohatý zdroj živín vrátane minerálov, antioxidantov, bielkovín a vitamínov, ktoré môžu posilňovať a podporovať imunitný systém Vášho tela.
– Moringa má v prírode dlhú históriu – a to ako potenciálne preventívne opatrenie, tak aj ako možný prostriedok vhodný na potláčanie symptómov rôznych ochorení.
– Živiny obsiahnuté v moringe sú mimoriadne ľahko vstrebateľné, čo znamená, že ľudské telo k nim má jednoduchý prístup.
– Moringa môže výrazne prispievať k zdraviu kardiovaskulárneho systému. Naznačuje sa, že moringa olejodárna môže podporovať riadne fungovanie srdca a zdravú funkciu ciev.
– Prášok zo sušených listov moringy obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré môžu zveľaďovať organizmus zvonku aj zvnútra. Moringa tak môže ochraňovať bunky ľudského tela pred poškodením voľnými kyslíkovými radikálmi.
– Moringa vo všeobecnosti má potenciál pomáhať znižovať a stabilizovať hladinu glukózy v krvi, čo je obzvlášť veľkým prínosom pre pacientov trpiacich cukrovkou.
– Moringa môže disponovať protizápalovými vlastnosťami a môže pomáhať potláčať bolesť spojenú s artritídou a reumatizmom.

Efektívna kombinácia živín obsiahnutých v moringe má potenciál zlepšovať celkovú pohodu organizmu a zvyšovať činnosť Vášho metabolizmu. Chemické látky získavané z moringy sa ľahko vstrebávajú a keďže sa jedná o 100% prírodné zlúčeniny, nemajú žiadne známe vedľajšie účinky. Ak teda hľadáte vynikajúci výživový doplnok, moringa oleifera má pre Vás obrovský potenciál.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Share on linkedin

Purea Moringa

Hodnotenia zákazníkov

„JA MORINGU POUŽÍVAM 1 ROK A MOJA DCÉRKA TIEŽ ZA TEN ROK NEBOLA CHORÁ ODPORÚČAM“

— Nikola H.

„POZDRAVUJEM A UZIVAM MORINGU AJ V TROGIRE!“

— Anonymný užívateľ

„NAOZAJ POMAHA NA IMUNITU ASPON MNE.AKO TO UZIVAM NEBOLA SOM CHORA CCA 3 ROKY..“

— Anna B.

„OD MALA MI CHÝBALO ŽELEZO, POCIŤOVALA SOM ČASTO ÚNAVU, UŽ PO PRVÝCH DŇOCH UŽÍVANIA MORINGY BOLO VIDNO VEĽKÉ ZMENY K LEPŠIEMU, MORINGA MI DODALA POTREBNÚ ENERGIU, ZRAZU VLÁDZEM EŠTE AJ VEČER. DOKONCA SA MI ZLEPŠIL ZRAK… URČITE DOPORUČUJEM KAŽDÉMU, JE TO AŽ ZÁZRAK…“

— Zuzana L.

Napíšte nám

Zvoľte menu
EUR Euro
CZK Czech koruna